Zdrowie
Przebieg konsultacji położniczej
Ciąża to wyjątkowy czas, który każda kobieta zapamiętuje na całe życie – zwłaszcza, gdy oczekuje pierwszego dziecka. Wówczas jest to nowe doświadczenie, mnóstwo znaków zapytania i wielka niewiadoma co do tego, jak organizm będzie reagował w poszczególnych etapach. Najważniejsze zawsze jest regularne stawianie się na badaniach, które będą potwierdzeniem, iż dziecko rozwija się prawidłowo. Możliwe jest wówczas również wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie szybkiej interwencji.
Konsultacja położnicza – jak wygląda?
Kobieta będąca w ciąży powinna w tym okresie poddać się trzykrotnie badaniu USG – po jeden raz na każdy trymestr. Pierwsze powinno mieć miejsce w okresie od 11. do 13. tygodnia, kolejne pomiędzy 18. a 22. i ostatnie po upływie 30 tygodni. Nie bez przyczyny są to konkretnie wskazane okresy rozwoju dziecka, ponieważ na tych etapach ginekolog może stwierdzić, czy wszystko przebiega w sposób prawidłowy. Ocenia się między innymi wiek i płeć – to drugie oczywiście pod warunkiem, że dziecko ustawi się w sposób mogący to stwierdzić. W zależności od okresu ciąży lekarz przeprowadzający badanie stwierdza, czy wszystkie narządy wewnętrzne i części ciała rozwijają się tak, jak powinny.
Badanie USG 2D daje obraz łożyska i jego położenia, a także pomaga określić ilość wód płodowych. Oczywiście ciągły rozwój medycyny pozwala już na bardziej zaawansowane badania przy użyciu nowoczesnych urządzeń. Obecnie niemal każda konsultacja położnicza zakłada wykorzystanie USG 3D, dzięki któremu rodzice mogą zobaczyć twarz i kształt dziecka. Ale to nie wszystko, ponieważ jeszcze lepszą opcją jest USG 4D, które ukazuje ruchy dziecka w czasie rzeczywistym. Krótko mówiąc, rodzice mają możliwość obserwowania, jak ich pociecha macha rączkami, nóżkami oraz ewentualne miny. Podczas badania można przeżyć prawdziwe wzruszenie, a zapis takiego widoku stanowi pamiątkę na całe lata.
Konsultacja położnicza może uratować życie
Formy badania, jakie oferuje każda konsultacja położnicza niewątpliwie budują relację młodych rodziców z dzieckiem. Warto również zdawać sobie sprawę, że pilnowanie terminów badań jest kluczowe i może uratować życie oraz zdrowie dziecka. Nowoczesne metody są niezbędne, ponieważ lekarz może w porę wykryć ewentualne problemy z rozwojem i natychmiast podjąć interwencję. Każda wizyta jest oczywiście ważna, ale to ta pierwsza bywa najbardziej stresująca, zwłaszcza gdy jest to pierwsza ciąża. Pierwsza konsultacja położnicza powinna odbyć się w okresie od szóstego do dziesiątego tygodnia ciąży, wówczas potwierdza się jej obecność. Sprawdzeniu podlega lokalizacja zarodka i to, czy prawidłowo zagnieździł się w macicy. Ponadto lekarz określa liczbę zarodków, wiek konkretny wiek ciąży, wielkość i wagę płodu. Przyszła mama otrzymuje zatem szereg niezbędnych informacji, w tym również informację, czy akcja serca dziecka jest prawidłowa. Wiele kobiet dopiero w momencie takiej wizyty zdaje sobie sprawę z wyjątkowości okresu ciąży, tego, że pod własnym sercem rozwija się mały człowiek.