Zdrowie
Palce młoteczkowate: przyczyny, objawy i leczenie
Palec młoteczkowaty wyróżnia się nienormalnym zgięciem w środkowym stawie, przez co wygina się w dół, przypominając płotek. Wspomniana deformacja dotyczy zazwyczaj drugiego, trzeciego lub czwartego palca. Niejednokrotnie wywołana jest noszeniem wąskich butów z niewielkim lub żadnym podparciem łuku. Pamiętaj, by jak najszybciej wybrać się do lekarza. W przeciwnym razie objawy mogą się nasilić!
Przyczyny i objawy
Palec młoteczkowaty występuje z powodu braku równowagi w otaczających mięśniach, ścięgnach lub więzadłach, które współpracują ze sobą, aby zginać i prostować palce. Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć nieprawidłowe obuwie, wiek, genetykę i urazy. Jak pokazują badania, u kobiet występuje większe prawdopodobieństwo rozwoju wspomnianego schorzenia niż u mężczyzn. Ponadto w grupie ryzyka znajdują się osoby chorujące na cukrzycę lub zapalenie stawów.
Objawy palca młoteczkowatego są często widoczne gołym okiem. Problematyczny palec jest zgięty i przypomina młotek. Często towarzyszą mu też inne symptomy, takie jak ból podczas noszenia butów z wąskim noskiem, obrzęk, zaczerwienienie, pieczenie. Niektórzy pacjenci skarżą się również na odciski i zrogowacenia na szczycie środkowego stawu palca młoteczkowego. W zaawansowanym stadium mogą wystąpić otwarte rany lub wrzody – informuje ortopeda z Krakowa.
Kiedy wnętrze buta ociera się o problematyczny palec, mogą się na nim tworzyć odciski, pęcherze lub modzele. Na początku możesz go jeszcze wyprostować, z czasem stanie się to bolesne i trudniejsze do wykonania.
Czy można zapobiec palcom młoteczkowatym?
Unikaj noszenia wąskich lub źle dopasowanych butów. Zrezygnuj także z obcasów wyższych niż 5 cm. Zamiast tego poszukaj pary z szerokim noskiem, który zapewnia 1,5 cm między końcem najdłuższego palca a wewnętrznym czubkiem buta.
Jeśli problematyczny palec jest nadal elastyczny, możesz zastosować taśmę sportową lub szynę, aby utrzymać go w prawidłowej pozycji. Lekarz pokaże Ci, jak to zrobić. Oprócz tego może zalecić odpowiednie ćwiczenia. Zazwyczaj koncentrują się na podnoszeniu rzeczy palcami u stóp. Najlepiej sprawdzą się tu małe lub lekkie przedmioty, takie gumowe piłeczki. Jeżeli palec młoteczkowaty zaczyna Cię boleć, możesz stosować zimny okład kilka razy dziennie. W ten sposób złagodzisz ból i obrzęk. Z pomocą przychodzą również niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen i naproksen.
Operacja palca młoteczkowatego
Kiedy palec młoteczkowaty staje się bolesny i sztywny, leczenie zachowawcze nie przyniesie spodziewanej ulgi. W takich przypadkach ortopeda najprawdopodobniej zaleci operację. Zazwyczaj zabieg przeprowadza się z miejscowym znieczuleniem w warunkach ambulatoryjnych.
Nowsza procedura chirurgiczna opiera się na wszczepieniu prętów i śrub na stałe w palec. Co ważne, nie odstają i nie trzeba ich usuwać. Pozwalają utrzymać palec w prawidłowej pozycji, nawet jeśli się w niego uderzysz. Po zabiegu będziesz nosić specjalny buty przez 4-6 tygodni, by odciążyć stopę. Operacja kończy się powodzeniem w 80-90% przypadków, a odsetek powikłań jest bardzo niski. Możesz odczuwać lekki dyskomfort. Najczęstszą dolegliwością jest sztywność i obrzęk palca, która utrzymuje się zwykle przez kilka miesięcy.