Jak wygląda ślad po ugryzieniu kleszcza?

Lato to czas, gdy szczególnie chętnie chodzimy na spacery do lasu, czy też parku. Upały sprawiają, że szukamy schronienia pod drzewami. Wielką przyjemnością jest również piknik na łonie natury. Trzeba jednak mieć świadomość, jak ważna jest ochrona przeciw kleszczom. Niestety niemal wszędzie możemy złapać pasożyta. Bardzo ważne jest to, aby systematycznie oglądać swoje ciało. Niektórych miejsc nie możemy sprawdzić samodzielnie – w takim przypadku warto poprosić o pomoc bliską nam osobę.

Czy ukąsił mnie kleszcz?

Wielu osobom wydaje się, że kleszcz to jedynie pasożyt zakorzeniony w naszej skórze, którego musimy wyjąć w sposób mechaniczny. Nie bardziej mylnego. Pasożyt może nas ukąsić, a następnie po pewnym czasie “odpaść”. Właśnie dlatego nierzadko nie mamy pojęcia o jego obecności. Ślad po ugryzieniu kleszcza pojawia się szybko. Zwykle jest to jedynie zaczerwieniony obszar skóry.

Jak rozpoznać ślad po ukąszeniu kleszcza

Ślad po ukąszeniu kleszcza zazwyczaj nie jest zbyt duży. Istotne jest, aby obserwować go jeszcze przez kilka tygodniu. W przypadku, gdy zauważymy niepokojące nas objawy, powinniśmy zgłosić się do lekarze. Nie zapominajmy, że kleszcze powodują wiele chorób. Najgroźniejszą jest borelioza, której wyeliminowane jest bardzo trudne. W dużej mierze wynika to z faktu, że najczęściej jest ona diagnozowana w zaawansowanym stadium. Zmniejsza to szansę na skuteczne wyleczenie. Właśnie dlatego nie należy ignorować żadnych niepokojących dolegliwości.

Sprawdź to video na temat boreliozy:

Podobne wiadomości

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *