Jak wyczyścić zamszowe buty?

Czyszczenie butów zamszowych wydaje się być trudne. Jak powszechnie wiadomo jest to materiał, który nie lubi wody. Właśnie dlatego należy zachować szczególną ostrożność. W innym przypadku przyjemna w dotyku powierzchnia stanie się szorstka, a nawet odbarwiona. Szczególnie problematyczne bywają modele w jasnych kolorach. Każde zabrudzenie jest mocno widoczne.

Skórka od chleba

Czyszczenie butów z zamszu za pomocą skórki od chleba to sposób znany od pokoleń. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że jest on wyjątkowo skuteczny. W tym przypadku skórka od chleba może posłużyć nam jako szczoteczka, za pomocą której wyczeszemy zabrudzenia z powierzchni obuwia. Oczywiście jest to metoda, która sprawdza się wyłącznie w przypadku suchych i relatywnie małych plam. Pocieramy zamsz skórką od chleba przez kilka minut, Następnie otrzepujemy powierzchnię i sprawdzamy efekty. Czynność możemy powtórzyć aż do uzyskania pożądanych rezultatów.

Mleko i soda oczyszczona

Zamszowe buty możemy także spróbować wyczyścić za pomocą mikstury stworzonej z mleka oraz sody oczyszczonej. Sposób ten jest szczególnie polecany w przypadku, gdy na powierzchni obuwia pojawiły się tłuste lub mokre zabrudzenia. Na szklankę mleka przypada około czterech łyżeczek sody oczyszczonej. Całość dokładnie mieszamy. Moczymy w miksturze szmatkę, czy też wacik. Pocieramy plamę, a następnie pozostawiamy buty do wyschnięcia. Sodę możemy wykorzystać również do odświeżenia butów od wewnątrz. Wystarczy wsypać ją do butów i pozostawić na całą noc. Rano musimy dokładnie wytrzepać zawartość.

Gumka do ścierania

Niemal każdy posiada w domu gumkę do ścierania. Czyszczenie zamszowych butów za jej pomocą będzie niezwykle proste. Postępujemy podobnie, jak w przypadku skórki od chleba. Pocieramy gumką suche zabrudzenie tak długo, aż zamsz będzie całkowicie oczyszczony. Następnie pozbywamy się pozostałości. Ważne jest to, aby stosować wyłącznie białą i czystą gumkę. Tego sposobu nie należy stosować, jeśli buty są mokre. W takiej sytuacji musimy pozostawić je do wyschnięcia, a dopiero później czyścić.

Podobne wiadomości

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *