Jak prać buty w pralce?

Mogłoby się wydawać, że pranie butów w pralce jest dość ryzykowne. Warto jednak wiedzieć, że niektóre modele mogą być bez obaw czyszczone w taki sposób. Jest to opcja komfortowa, a zarazem szybka. Z pewnością zaoszczędzimy sporą ilość czasu. Oczywiście należy pamiętać, że nie każde obuwie możemy wrzucić do pralki.

Jakich butów nie prać w pralce?

W pralce nie należy prać szpilek. Stanowią one realne zagrożenie dla bębna. Zwiększają one ryzyko jego uszkodzenia. Ponadto należy pamiętać, że niektóre obcasy są delikatne i podatne na odpryski. W ten sposób nie powinniśmy również czyścić zamszu. Jest to materiał, który nie lubi wody. Bardzo prawdopodobne, że pranie mechaniczne sprawi, że powierzchnia obuwia stanie się szorstka oraz odbarwiona.

Prać nie powinniśmy również obuwia, które posiada ostre elementy (np. ćwieki), czy też zdobienia (np. z koralików). Bezwzględnie nie należy wrzucać do bębna obuwia roboczego, które posiada np. ślady z zaschniętego cementu. W ten sposób możemy zniszczyć pralkę.

Instrukcja prania butów w pralce

Poniżej znajdują się praktyczne porady dotyczące tego, jak prać buty w pralce. Warto sprawdzić zalecenia znajdujące się na metce.

Bardzo często producent obuwia sportowego udziela nam wskazówek związanych z czyszczeniem.

  1. Pierwszym krokiem jest ręczne oczyszczenie obuwia. Najlepiej pozbyć się piasku, czy też kamieni. Mogą one negatywnie wpłynąć na stan naszej pralki.
  2. Przed praniem warto umieścić buty w specjalnej siateczce do prania (podobną stosuje się do prania delikatnej bielizny). Zmniejszy to ryzyko uszkodzenia materiału. Jest to szczególnie ważne w przypadku butów o miękkiej i podatnej na deformacje powierzchni.
  3. Wyjmij sznurowadła, a także wkładki (o ile jest taka możliwość). Dzięki temu usuniemy wszystkie zabrudzenia.
  4. Pierz zgodnie z zaleceniami na metce. Jeśli jej nie posiadamy, to najlepiej ustawić jest tryb delikatny oraz temperaturę około 30-40 stopni C.
  5. Nie susz butów na słońcu, pod grzejnikiem, czy też za pomocą suszarki.

Podobne wiadomości

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *