Jak zorganizować udane chrzciny?

Przyjęcie Chrztu Świętego to najważniejsze wydarzenie w życiu chrześcijanina. Uroczystość ta zazwyczaj odbywa się zanim dziecko ukończy 1. rok życia, dlatego cały ciężar organizacyjny spada na jego rodziców. Organizacja chrzcin obejmuje m. in. dopełnienie formalności w kościele, zarezerwowanie miejsca w restauracji, zaproszenie gości oraz przygotowanie stroju dla dziecka.

Formalności kościelne i rezerwacja restauracji

Pierwszym krokiem, który należy podjąć planując ochrzczenie swojego dziecka jest wizyta w kancelarii parafialnej i ustalenie terminu uroczystości. Polskie prawo kościelne pozwala chrzcić dzieci przez cały rok, jednak warto upewnić się, czy nie będzie problemów z organizacją chrzcin np. w okresie Wielkiego Postu lub w święta. W wielu parafiach chrzciny odbywają się tylko jednego dnia w miesiącu. Wszystkich tych informacji można uzyskać podczas osobistego spotkania z księdzem.

Kolejnym krokiem po ustaleniu daty uroczystości jest zamówienie sali na uroczysty obiad. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli nie mamy możliwości zaproszenia gości do własnego domu lub nie chcemy samodzielnie przygotowywać obiadu. Salę warto zarezerwować na kilka tygodni przed planowanymi chrzcinami oraz wpłacić zadatek, który będzie gwarantował jej dostępność. Po rezerwacji sali przychodzi pora na poinformowanie gości o terminie uroczystości – w tym celu należy wręczyć im osobiście lub wysłać pocztą pisemne zaproszenia.

Wybór stroju na chrzciny dla dziecka

Po ustaleniu daty chrzcin możemy zająć się bardziej praktycznymi sprawami. Jedną z najbardziej nurtujących rodziców kwestii jest strój dziecka. Tradycja nakazuje, aby maluszek w dniu przyjęcia pierwszego sakramentu miał na sobie białą szatkę lub inny strój w jasnych barwach. Doskonale sprawdzą się także eleganckie komplety zachowane w jasnych stonowanych kolorach – dla dziewczynki sukieneczka w kolorze pastelowego różu, bieli lub beżu, a dla chłopca błękitny, beżowy lub szary garniturek. Całości dopełnią buciki w kolorze zbliżonym do reszty ubioru.

Podczas poszukiwania idealnego stroju na chrzciny dla dziecka warto zwrócić uwagę na porę roku, w której odbędzie się uroczystość oraz warunki panujące w świątyni. Ubranko do chrztu powinno być wygodne oraz dobrze dopasowane do sylwetki dziecka, aby maluszek mógł komfortowo spędzić w nim kilka godzin. Na chłodniejsze dni warto także zaopatrzyć się w biały kocyk, którym przykryjemy dziecko w wózku oraz kurteczkę, którą założymy mu po wyjściu z kościoła. Przydatna okaże się także lekka czapeczka, która ochroni delikatną główkę dziecka przed chłodem i wiatrem.

Oprócz samego stroju konieczne jest także zaopatrzenie się w tzw. chrzczonkę, czyli niewielką chusteczkę, którą kładzie się na piersi dziecka w trakcie chrztu. Tradycja nakazuje, aby o jej zakup zadbała matka chrzestna, z kolei ojciec chrzestny powinien zaopatrzyć się w świecę. Chrzczonka może posiadać wyszyte imię dziecka oraz datę przyjęcia Chrztu Świętego i stanowić piękną pamiątkę po tym wyjątkowym wydarzeniu. Duży wybór ubranek oraz akcesoriów do chrztu znaleźć można na stronie: https://balumi.com.pl/kategoria/szatki-i-swiece/szatki-do-chrztu/

Podobne wiadomości

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *