Dlaczego terapia manualna może pomóc przy bólu kręgosłupa?

Terapia manualna zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynnościowych (odwracalnych) narządu ruchów. Często jest błędnie utożsamiana z chiropraktyką. Wchodzi w zakres fizjoterapii. Jest poparta badaniami naukowymi. W dosłownym tłumaczeniu oznacza leczenie rękami.

Na czym polega terapia manualna?

W terapii manualnej stosowane są delikatne techniki do diagnozowania, leczenia i zapobiegania zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego. Niezależnie od procedury terapeutycznej specjalista najpierw sprawdza różnicę długości nóg. Zwykle ten problem nie jest spowodowanymi różnymi długościami kości, ale deformacjami stawów biodrowych lub nóg. Tutaj może pomóc terapia manualna kręgosłupa.

Zmiany kręgosłupa i wada postawy mogą prowadzić do:

 •  napięcia mięśniowego,
 •  blokady kręgosłupa,
 • przewlekły ból, czasem z zajęciem nerwu (np. rwa kulszowa),
 • przepuklina dysku,
 • uszkodzenie stawów kręgosłupa.

Fizjoterapeuta sprawdzi też pozycję miednicy. Nachylenie miednicy jest częstą przyczyną uporczywego bólu pleców i przemieszczania kręgów. Zwykle pierwsza wizyta trwa około 1,5 godziny. Następnie specjalista umówi nas na wizyty kontrolne po około 5-7 dniach. Długość leczenia jest uzależniona od rodzaju i stadium problemu.

Dynamiczna terapia kręgosłupa według Poppa

Kręgosłup ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Pozwala nam się poruszać, jednocześnie chroniąc rdzeń kręgowy. Pomiędzy kręgami biegną wszystkie nerwy łączące mózg i rdzeń kręgowy z naszymi mięśniami, narządami i komórkami zmysłowymi w rękach, nogach i tułowiu. Jeśli krąg jest zablokowany, nerw jest w tym miejscu podrażniony, a przepływ energii zakłócony. Wtedy pojawia się ból pleców i liczne choroby.

Dynamiczna terapia kręgosłupa to delikatna terapia manualna opracowana przez parę terapeutów z Wȕrzburga, Eberharda i Helgę Popp. Połączyli różne podejścia i wzbogacili je swoimi wieloletnimi doświadczeniami. Ostatecznie opracowali kompleksową, niezależną, bardzo zróżnicowaną terapię.  Zakłada, że liczne bóle i dyskomfort są spowodowane zwichnięciami, zablokowaniem lub nieprawidłowym ułożeniem kręgów i/lub stawów. 

Terapia kręgosłupa według Rudolpha Breussa

Służy do rozluźnienia mięśni. Do masażu można zastosować mieszankę naturalnych olejków, ziół i nalewek ziołowych. Ta terapia kręgosłupa jest bardzo relaksująca. Odbywa się w przyjemnej i komfortowej atmosferze. Koncentracja i odpoczynek są niezwykle ważne. Pod koniec zabiegu pacjent spokojnie odpoczywa przez kilka minut.

Masaż Breussa wydłuża i rozszerza przestrzenie międzykręgowe. Dzięki temu dyski międzykręgowe wracają do prawidłowej pozycji. Ponadto terapia kręgosłupa rozluźnia mięśnie. 

Integracyjna terapia kręgosłupa

Jest szczególną formą leczenia. Łączy różne techniki manualne, w tym Poppa/Dorna, kinezjologię, masaż i terapię oddechową. Sprawdzi się zarówno w stanach ostrych, jak i przewlekłych.

Przede wszystkim wykorzystuje się ją przy:

 • zespole kręgosłupa szyjnego, piersiowego, odcinka lędźwiowego również z promieniującym bólem,
 • przepuklinie dysku, blokadzie stawu krzyżowo-biodrowego,
 • migrenie i bólu głowy,
 • różnicach długości nóg,
 • skoliozie,
 • blokadach czynnościowych, które mogą wpłynąć na narządy,
 • deformacjach stawu skroniowo-żuchwowego.

Podobne wiadomości

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *