4 najczęstsze kontuzje sportowe

Rehabilitacja pomaga sportowcom skutecznie leczyć ból i osiągać optymalne wyniki. Ułatwia powrót do zdrowia po kontuzji. Zwiększa zakres ruchu. Zmniejsza podatność na kolejne urazy. To wielodyscyplinarne podejście do zapobiegania, oceny i leczenia kontuzji.

Skręcenia i zwichnięcia

Są częstymi urazami wpływającymi na mięśnie i więzadła. Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć:

 • ból, tkliwość lub osłabienie- zwykle wokół kostki, stopy, nadgarstka, kciuka, kolana, nogi lub pleców,
 • opuchnięte lub zranione miejsce,
 • skurcze mięśni,
 • ograniczony zakres ruchu.

W ciągu pierwszych 24-48 godzin zasada RICE może być pomocna w przypadku każdego skręcenia lub zwichnięcia. Ważne jest, aby na początku unikać działań, które nasilają ból. Staraj się nie obciążać problematycznego miejsca. Co trzy godziny aplikuj zimny kompres przez 10-15 minut. Użyj bandaża kompresyjnego, ale uważaj, aby nie był zbyt ciasny. Kontuzjowane miejsce umieść wyżej niż poziom serca, by zmniejszyć obrzęk.

pobrane-kontuzje-sportowe-2.png

Fizjoterapia będzie się tutaj różnić w zależności od stopnia urazu. Może obejmować:

 • ćwiczenia terapeutyczne, w celu rozciągnięcia i wzmocnienia zarówno zaangażowanych, jak i otaczających mięśni,
 • mobilizację tkanek miękkich w celu rozbicia tkanki włóknistej i blizny,
 • terapię ciepłem lub zimnem, by złagodzić ból i obrzęk.

Nadwyrężenie zginaczy bioder

Przyczyną kontuzji zginaczy bioder może być sprint, bieganie po pochyłościach, szybkie zwroty i nagłe starty. Typowym objawem jest ból podczas podnoszenia nogi. Może również pojawić się zasinienie z przodu górnej części uda i pachwiny.

Przez pierwsze 48-72 godzin należy odpoczywać i co trzy godziny stosować zimny kompres (na 15-20 minut). Jeśli ból i ograniczony zakres ruchu utrzymają się po dwóch tygodniach, należy umówić się do fizjoterapeuty. Ułoży odpowiedni program ćwiczeń.

Kontuzja pachwiny

Taka kontuzja występuje zwykle u sportowców, którzy muszą dużo biegać lub skakać. Dolegliwościom bólowym może towarzyszyć tkliwość podczas naciskania skóry na uszkodzoną tkankę lub obrzęk, przebarwienie lub sztywność w pachwinie, biodrze lub górnej części nogi.

Leczenie powinno objąć odpoczynek, lód, kompresję i leżenie z podniesioną nogą. Lód należy stosować przez pierwsze 5 dni przez 20 minut co dwie godziny. Po 5 dniach rozpoczyna się fizjoterapię skoncentrowaną na delikatnych i odpowiednich ćwiczeniach. W ten sposób można przywrócić zakres ruchu i siłę bioder. Podczas rehabilitacji wymagane są urządzenia rehabilitacyjne. Znajdują się w profesjonalnych gabinetach. Gwarantują dobre wyniki leczenia.

Zerwanie więzadeł ACL

ACL, więzadło krzyżowe przednie, jest jednym z głównych stabilizujących więzadeł kolana. Najczęstszą przyczyną tego typu urazu jest spowolnienie i próba uniku, skoku, obrotu lub zmiany kierunku. Do podstawowych objawów możemy zaliczyć:

 • trzaskające uczucie w kolanie,
 • silny ból i niezdolność do kontynuowania aktywności,
 • obrzęk w ciągu pierwszych kilku godzin po urazie,
 • ograniczony zakres ruchu,
 • poczucie niestabilności przy przenoszeniu ciężaru.

Niewielką kontuzję można wyleczyć bez operacji, stosując kompresy z lodem i odpoczywając. Jednak w przypadku poważnego urazu należy poddać się operacji i poświęcić kilka miesięcy na intensywną fizjoterapię.

Podobne wiadomości

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *