Jakie są objawy depresji poporodowej?

Poród, to bez najmniejszego wątpienia niezmiernie ważne wydarzenie w życiu każdej kobiety, zwłaszcza jeżeli zostaje ona matką po raz pierwszy. Poród to nie tylko ogromny wysiłek organizmu i ból spowodowany wydaniem małego człowieka na świat, ale także ogromne obciążenie psychiczne. Niektóre kobiety przez dłuższy czas nie mogą dojść do siebie, zastanawiając się nad tym, co z nimi jest nie tak. Odpowiedzią na to pytanie może okazać się syndrom depresji poporodowej.

Jakie są objawy depresji poporodowej?

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż istnieją dwa zjawiska, które często są ze sobą mylone. Pierwsze, to tzw. baby blues, a drugie to właściwa depresja poporodowa. O baby blues może być mowa, gdy obniżenie nastroju, przygnębienie i ogólna niechęć do cieszenia się z kontaktów z dzieckiem występuje zaraz po porodzie i znika samoistnie po kilku tygodniach. Objawy depresji po porodzie mogą pojawić się nawet w okresie do jednego roku. Stopniowo się nasilają i mają charakter ciągły. Do najczęstszych objawów przy depresji po porodzie można zaliczyć obniżenie nastroju, częstą płaczliwość, apatia, zaburzenia snu czy niechęć do działania i trudności w nawiązywaniu relacji z dzieckiem.

Formy leczenia depresji

Depresja poporodowa to bardzo poważne schorzenie, nie można jej bagatelizować. Leczenie depresji poporodowej to zazwyczaj proces długotrwały, jeżeli jednak będzie przeprowadzony w sposób właściwy, to zakończy się sukcesem. Możliwości leczenia depresji jest co najmniej kilka. Najmniej inwazyjnym sposobem na pozbycie się problemu jest psychoterapia. Jeżeli nie przynosi ona zamierzonych rezultatów, to w niektórych przypadkach może okazać się niezbędna farmakoterapia lekami poprawiającymi nastrój.

Podobne wiadomości

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *