Jak walczyć z depresją?

Depresja to zdecydowanie jedna z chorób XXI wieku. Na jej coraz większe występowanie wydatny wpływ ma rozwój cywilizacji, związane z tym szybkie tempo życia oraz rozpad więzi. Choć na chorobę tę zapada coraz więcej osób, wiedza na temat radzenia sobie z nią jest niewystarczająca i funkcjonuje na jej temat wiele stereotypów.

Depresja – prawdziwa choroba duszy

Niektóre osoby nie potrafią zrozumieć, czym jest depresja i skłonne są uważać ją za wymysł czy kaprys. Takie osoby uważają też, że samopoczucie jest jedynie kwestią nastawienia. Warto zaś wiedzieć, że depresja naprawdę jest jednostką chorobową, choć do jej zdiagnozowania nie wykonuje się żadnych badań i chory może nie odczuwać dolegliwości fizycznych takich jak ból. Jest ona jednak bardzo groźna, gdyż z wolna dewastuje życie chorego i zbyt często, by można ją było bagatelizować, skłania do prób samobójczych, często udanych. Zatem jak walczyć z depresją? Na pewno nie można uważać, że uda się poradzić sobie z tym samemu. Bez względu na to, czy depresja jest spowodowana przez określone wydarzenie czy sytuację w życiu, czy też wzięła się jakby znikąd, niezbędna jest specjalistyczna pomoc.

Jak wygląda walka z depresją?

Każdy, kto cierpi na depresję, powinien zgłosić się do psychologa lub psychiatry. Bliscy chorych często myślą, że wystarczy ich pocieszanie czy skłanianie do aktywności, ale nie jest to prawda. Czasem nawet chorzy udają, że wszystko jest w porządku na użytek otoczenia, a wewnątrz cierpią nie do zniesienia i nieraz prowadzi to do targnięcia się na swoje życie.

Jedynym sposobem, by wyjść z depresji, jest psychoterapia. Czasem, w trudniejszych przypadkach, jest ona wspierana przez leczenie farmakologiczne, środkami uspokajającymi i poprawiającymi nastrój. Jednak leczenie depresji bez leków także może dać bardzo dobre skutki – kluczem jest psychoterapia.

Podobne wiadomości

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *