Okulary od lat modne… a skąd się wzięły??

11.08.2016

                                                                       921459_477948985610812_1807541757_o

 

Okulary nie zawsze były atrybutem modowym, wręcz przeciwnie! Pierwsze znane w historii przyciemniane szkła nie służyły ochronie przed słońcem, otóż   zaczęli je stosować Chińczycy.
Dlaczego?  Przyciemniane szkła były bowiem atrybutem chińskich sędziów! Mieli oni ukrywać swoje reakcje na przebieg przesłuchania świadków, co miało im pomóc w wydaniu sprawiedliwego osądu. Dopiero później zaczęto je wykorzystywać do ochrony przed światłem. I tutaj do gry wchodzą Włosi. To właśnie włoscy optycy upowszechnili wymyślone w Chinach okulary w formie, jaką do dziś znamy. Rewolucja trwała nawet do końca lat 20. bowiem okulary słoneczne były drogim akcesorium. Pojawienie się w nich na ulicy oznaczało, że mamy do czynienia z kimś znanym i bogatym.

Dzisiaj okulary to nie tylko atrybut oprawiający wzrok, chroniący przed światłem, dzisiaj okulary to dodatek do garderoby, element popkultury, stylu, podlegający trendom. Tredny okularowe zmieniają się z sezonu na sezon. Projektanci mody prześcigają się w pomysłach na wymyślne oprawki i kształt szkieł.

ENJOY

n.

  

Wróć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*